Jednym z solidniejszych narzędzi ogrodowo-warsztatowych, które jest bardzo pomocne, ale też dość kosztowne okazuje się piła łańcuchowa. Jest ona dostępne w sklepach z asortymentem budowlanych, a nawet w supermarketach. Idealnie nadaje się do okrzesywania krzewów, drzewek, przycinania, ścinania, szykowania opału, jak również sprawdza się na placach budowy czy przy kapitalnych remontach.
Nim zakupimy dany model, warto byłoby sprawdzić, jakie są możliwe warianty i czym się różnią. Popatrzmy nie tyle na cenę czy markę, ale zwłaszcza na nasze zapotrzebowanie. Określmy, w jakim zakresie sprzęt jest nam potrzebny oraz jak często będziemy pilarkę eksploatować. Od tego zależeć powinien wybór takiej a nie innej maszyny. Jednym z najistotniejszych parametrów jest przede wszystkim moc urządzenia, która powinna zależeć od charakteru wykonywanych prac stolarskich. Jeśli średnica drewna, które będziemy ciąć ma nie przekraczać 30 – 35 centymetrów, wtedy warto wybrać piłę o średniej mocy. Najlepiej, żeby miała ona wyposażenie w postaci prowadnicy z łańcuchem, którego długość powinna być nie mniejsza i nie większa niż od 12 do 14 cali a więc 30 – 35 centymetrów. Do drobnych robót będzie również przydatna pilarka elektryczna o mocy od 1800 do 2000 W, pod warunkiem jednak, że mamy dostęp do elektrycznego zasilania. Do przygotowywania drewna do kominka, przyda się nieco większy model a więc z mocą oraz zestawem tnącym wynoszącym od 14 do 16 cali, to jest 35 – 40 centymetrów.
Wśród rozmaitych rodzajów pilarek wyróżnia się zwłaszcza dwa podstawowe typu, a mianowicie:
Elektryczne piły łańcuchowe
Podstawą do ich użytkowania jest podłączenie maszyny do źródła zasilania 230V o natężeniu wynoszącym od 8 do 13A. Ich częścią składową okazują się specjalne prowadnice i łańcuchy, które mają z reguły od 12 do 16 cali. Są one optymalne do tego, aby pracować z ich wykorzystaniem w sposób komfortowy, bowiem nie są za bardzo ciężkie. Poręczność gwarantuje natomiast uchwyt w kształcie litery D, który pozwala na wygodne przetrzymywanie pilarki a tym samym także i dokładniejsze cięcie. Porównując elektryczną piłę do spalinowej, trzeba zaznaczyć, że jest ona o wiele bardziej cicha. Tym samym ma również mniej wibracji, które przy długotrwałym użytkowaniu okazują się dla obsługującego sprzęt dość szkodliwe. Nie zanieczyszcza się nią środowiska, ponieważ nie wydziela żadnych spalin. Nie jest także bardzo ciężka, przydaje się znakomicie do prac rozbiórkowych, cięcia w ogrodzie czy sadzie oraz szykowania drewna do opału. Jedynym minusem tego typu urządzeń jest natomiast przymocowany do narzędzia kabel.
Spalinowe piły łańcuchowe
Jej działanie możliwe jest za sprawą silnika dwusuwowego, który jest zasilany połączeniem benzyny oraz oleju. Ma zestaw tnący, którego długość nie przekracza z reguły 20 cali. Podobnie jak wariant elektryczny, także ma poręczną rączkę, również przypominającą kształtem literę D. Co więcej pojemność silnika wynosi, w zależności od modelu, od 33 do 101 centymetrów sześciennych. Walorem przesądzającym o wyborze akurat tego rodzaju narzędzia jest uniwersalność, która przejawia się przede wszystkim w łatwym przenoszeniu sprzętu z jednego miejsca na drugie oraz przewożeniu. Jednak mimo wszystko uciążliwy i niemiły dla ucha jest wydawany przez maszynę dźwięk. Jest też dość droga w eksploatacji i nieco trudniejsza w obsługiwaniu.