Nawet, jeśli mamy do dyspozycji dosłownie niewielki skrawek działeczki dookoła naszego obiektu mieszkalnego, dobrze byłoby poświęcić mu chwilę na wypielęgnowanie i nadanie schludnego wyglądu. Ogród to przecież wizytówka gospodarza, dlatego nie powinien być zaniedbany. Do właściwego przekopania grządek, wykoszenia trawnika, spulchnienia czy rozluźnienia ziemi oraz podcięcia żywopłotu bądź gałęzi potrzebne są specjalne narzędzia, bez których się nie obejdzie.
Sprzętami, które są niezbędne do uprawy gleby okazują się tak zwane kultywatory elektryczne. Są one przyrządami, z pomocą których możliwe jest spulchnianie podłoża na głębokość średnio 18 centymetrów. Dzięki nim możliwe jest także mieszanie nawozów i kompostu wraz z ziemią. Z użyciem tego typu narzędzia pracuje się na szerokości od 15 do ponad 30 centymetrów. Często określa się ten element ogrodowego zestawu, jako glebogryzarka. Są dostępne nie tylko warianty elektryczne, ale również spalinowe, które są trochę mniej wygodne, ale mimo wszystko świetnie zastępują szpadel i poprawiają jakość podłoża. Szerokość podłoża, na którym umożliwiają prace to od 40 do 100 centymetrów, natomiast głębokość spulchniania to od 18 do 28 centymetrów. Znakomicie sprawdzają przy pielęgnowaniu działek, na których są uprawiane jednoroczne okazy czy też warzywa.
Obowiązkowym zakupem jest również dobór optymalnej kosiarki, może to być bębnowa, która przydałaby się do pielęgnowania bardzo malutkiego skrawka ziemi, albo przedogródka. Są to bowiem kosiarki ręczne, które są wygodne, ale też funkcjonalne. Do większych działek przydadzą się natomiast kosiarki elektryczne i akumulatorowe. Mają one jednak kabel, który trochę blokuje posługiwanie się nimi w pełni komfortowe. Zazwyczaj można nimi pracować przy szerokości koszenia od 30 do 40 centymetrów. Kosiarka spalinowa natomiast doskonale sprawdza się przy wielkich trawnikach, gdzie powierzchni do koszenia jest sporo. Urządzenia, jakie są dziś polecane to często samobieżne, wyposażone w parostopniową skrzynię biegów oraz rozrusznik elektryczny. Niektóre modele mają także przewidzianą funkcję mulczowania, a więc rozrzucania dookoła posiekanej trawy po całym trawniku.
Przydać się może również siewnik, który umożliwia równomierne rozkładanie nawozów. Jest to dość kłopotliwe zwłaszcza wtedy, kiedy powierzchnia jest dość rozległa. Poza tym, sprzęt stosowany jest także do wysiewania nasion. Równie pomocny będzie też wertykulator, który posiada specjalne ostre noże przecinające poplątane pędy. Takie rozłogi traw określa się mianem filcu. W ten sposób likwidowana jest warstwa zalegająca, która blokuje dostęp do gleby wody oraz świeżego powietrza. Przez to trawnik jest wyschnięty, nieco wypłowiały i nie wygląda na zbyt zdrowy. Narzędzia te rozbijają nawet bardzo twarde grudy w ten sposób nie dopuszczają do pojawienia się chorób. Polecane są zwłaszcza wertykulatory elektryczne.